Tereziino údolí
Tereziino údolí, přírodní anglický park, se nachází v katastrálním území Nové Hrady. Plocha tohoto krásného parku, který pokrývá 138 ha, byla zapsána jako národní park v roce 1949 díky jeho mnoha vzácným dřevinám a chráněným botanických lokalitám.
Poté, co novohradské panství získala původně francouzská rodina Buquoyů, údolí a jeho okolí se stalo předmětem vášně pro lov, kterou její nový majitel oplýval. V roce 1756 dal hrabě Jan Nepomuk Buquoy za úkol nově jmenovanému zahradníkovi Ignazi Fnoikovi, aby údolí přebudoval na přírodní park v duchu estetické stylu - sentimentalismu - což bylo v té době moderní. V průběhu prací par roli hlavního iniciátora postupně převzala hraběnka Terezie, manželka Jana Nepomuka Buquoye.
Podoba parku vychází z tehdy módních romantických myšlenek Jeana-Jacquesa Rousseaua o pobytu ve volné a nespoutané přírodě. Na základě týchž myšlenek vznikly v té době v Čechách také další podobné krajinné parky, například v Krásném Dvoře, Veltrusech, Vlašimi či moravské Lednici.
Podobně jako ve zmíněných parcích byl i v Tereziině údolí doplněn park mnoha romantickými stavbami. V letech 1788–97 byla vybudována empírová budova „lázní“ nazvaná Venzelbau (později Neugebau, česky Lázničky), v roce 1803 byl postaven Modrý dům, ve kterém hraběnka až do roku 1817 trávila letní měsíce. Park byl také stále obohacován řadou drobných architektonických a sochařských objektů, jakýchsi „pomníčků“, obsahujících poetické texty a zpravidla opěvující přátelství.[1]
Roku 1817 byl zřízen umělý vodopád vysoký zhruba 20 m, roku 1852 byla postavena tzv. Švýcarská chata a roku 1860 byly vybudovány hamerský dům a dům kolářův ve stylu anglické neogotiky.[1]
Okružní, 5km dlouhá naučná stezka vás provede Terčiným údolím, do něhož vede asi kilometrová turisticky značená trasa z novohradského náměstí. Původně krajinářský park se rozkládá na území o rozloze okolo 140 ha. V parku máte možnost obdivovat množství cizokrajných dřevin, historických staveb a uměle vytvořený vodopád napájený náhonem z říčky Stropnice. V současném obnoveném stavu vás s přírodou i historií Terčina údolí seznámí dvanáct moderně koncipovaných informačních panelů.
Virtuální prohlídka u vodopádu:
http://www.virtualtravel.cz/nove-hrady/vodopad-v-tercine-udoli.html
Tipy na výlety
- Historicko - naučná cyklotrasa ,,Pamětí Novohradska " cca 46 km - informační panely, které popisují historii jednotlivých míst
- Historicko - naučná cyklotrasa ,, Pamětí Vitorazska " okruh, který je v maximální variantě dlouhý 89 km, spojuje 29 zastávek s informačními panely, které popisují historii jednotlivých míst.
- Historicko - naučná cyklotrasa ,, Pamětí Slepičích hor " - 54 km - informační panely, které popisují historii jednotlivých míst
- Brána Novohradských hor - 6 km dlouhý okruh okolo Benešova nad Černou ( místní flóra a fauna )
- Hojná voda - 3 km dlouhá naučná stezka s 11 zastaveními mezi malým parkovištěm u rozcestí 2km jižně od Hojné vody a Vysokou
- Krajinou humanity - 6 km dlouhá naučná stezka se 7 zastaveními, výchozími místy jsou Chvalkov nebo Kondrač ( věnovaná významným osobnostem humanismu a jejich stopy ve zdejším kraji )
- Řemeslo na řece - 24 km dlouhá naučná stezka z Kaplice do Cetvin, i pro cyklisty ( bývalé mlýny a další památky )
- Údolím Černé - 4 km dlouhá naučná stezka mezi Děkanskými skalinami a Soběnovskou přehradou ( historie, příroda, přehrada )
- Kraví hora - rozhledna
- Myslivna - rozhledna
- Dobrá voda - monumentální poutní kostel, mimořádné výhledy
- Zlatá Ktiš - romantická vodní nádrž u Žofínského pralesa
- Huťský rybník
- Pohořský rybník - romantická vodní nádrž mezi lesy
- Žofínský prales
- Hojnovodský prales
- Kamenný rybník - obrovský hraniční kámen
- Pohoří na šumavě - obnovující se ves, nádherné a zajímavé údolí Pohořského potoka
- Kamenec - nejvyšší hora na české straně Novohradských hor
- Červené blato - naučná stezka cca 3km
- Cetviny - bývalá osada, obnovený gotický kostel P. Marie
- Žumberk- středověká tvrz s expozicí a rozsáhlým opevněním
- Buškův hamr - funkční technická památka
- Říčka Černá - romantické skalnaté údolí
- Sokolčí - zřícenina hradu ve skalách nad říčkou Černá
- Mandlstein - hraniční vrchol na rakouské straně Novohradských hor
- Nebelstein - vyhlídka, horská chata
- Weitra - renesanční domy, přístupný zámek, nejstarší pivovar v Rakousku
Ceník
Informační povinnost poplatníka
(1) Poplatník je povinen mít na místě, kde se běžně uskutečňují evidované tržby, umístěno informační oznámení, které je dostatečně viditelné a čitelné, pokud to nevylučuje povaha věci.
(2) Obsahem informačního oznámení je
a) "Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online; v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.", eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby v běžném režimu,
b) " Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Příjemce tržby eviduje tržby ve zjednodušeném režimu, tzn. je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně nejpozději do 5 dnů." eviduje-li poplatník v daném pokladním místě tržby ve zjednodušeném režimu.